Overzicht van al het nieuws op het zakelijke deel van deze website.

Al jaren weinig beweging op grondmarkt

Al jaren weinig beweging op grondmarkt

Ieder jaar wisselt minder dan 2% van de landbouwgrond van eigenaar. Dat maakt grond schaars en duur. Lees waar de grondmarkt stilstaat en waar juist wel beweging zit. 

Lees het onderzoek

Of bekijk onze 5 conclusies.
 

5 conclusies

  1. In 2025 verkochten eigenaren ongeveer 33.900 hectare landbouwgrond. Dit is vergelijkbaar met de jaren daarvoor. In totaal wisselde 1,9% van alle landbouwgrond van eigenaar.
  2. In veel landbouwgebieden ligt de mobiliteit tussen 1,3% en 2,5% per jaar. In Noord‑Nederland en de polders is weinig beweging. In delen van Zuid‑ en Oost‑Nederland wordt juist meer grond verkocht. Deze verschillen lijken samen te hangen met druk op ruimte, verschillende soorten bedrijven en economische ontwikkelingen.
  3. Eigenaren houden grond vast door familieopvolging, fiscale regels of de verwachting dat de grond later meer waard is. Tegelijk blijft de vraag groot. Landbouwers willen uitbreiden of juist minder intensief werken. Ook andere functies vragen meer ruimte.
  4. Heeft een regio veel bedrijven zonder opvolger? Dan ligt de mobiliteit vaak iets hoger. Maar dat verband is zwak en verschilt ook per gebied.
  5. Door de lage mobiliteit en de hoge grondprijzen groeit de spanning tussen wat grond agrarisch oplevert en wat de markt ervoor vraagt. Dit speelt niet alleen in Nederland, maar ook bijvoorbeeld in Vlaanderen.

Over dit onderzoek

Wij deden dit onderzoek in samenwerking met Wageningen Social & Economic Research. Het hoort bij het Kwartaalbericht agrarische grondmarkt van het 1e kwartaal van 2026. U ontvangt dit kwartaalbericht elke 3 maanden per e‑mail.

Meer informatie